Żeglarze PG na lodzie!

17 lutego 2012

Dziewięciu studentów wraz z trenerem Sekcji Żeglarskiej PG szkoliło się w lataniu na bojerach w Nowej Pasłęce na Zalewie Wiślanym. To był ich debiut na lodzie, choć wszyscy posiadają uprawnienia żeglarskie. Okazuje się, że żeglować można również zimą.

Zbiornik skuty lodem na grubość 30 cm stwarza znakomite warunki do latania. Nasza ekipa podczas szkolenia miała do dyspozycji pięć bojerów, najpopularniejszych ślizgów lodowych kl. DN.

W niedzielę warunki wietrzne były idealne 2-4B, ślizgi poruszały się żwawo, osiągając znaczne prędkości w zakresie 40-80 km/h. Wszyscy byli ogromnie zadowoleni ze zdobycia nowej umiejętności żeglowania w nowym, lodowym środowisku.

Jak twierdzą uczestnicy – latanie na bojerach, to nic trudnego, choć trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa i posiadać elementarną wiedzę żeglarską oraz odrobinę sprawności fizycznej.

Podziękowania:

Przemysławowi Żółtowskiemu, studentowi III roku Elektrotechniki na Wydziale EiA, bez którego nie byłoby tej całej zabawy.

Januszowi Kozakowi, prodziekanowi ds. naukowo-badawczych Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG oraz kapitanowi jachtowemu w jednym – za wsparcie mentalne.

Markowi Dzida, pełnomocnikowi rektora ds. żeglarstwa na PG, dziekanowi Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG – za wsparcie finansowe.

Jakubowi Pankowskiemu, trenerowi sekcji żeglarskiej, który zawsze życzliwie czuwa przy żeglarzach PG.

Piotrowi Miszkiewicz, studentowi I roku Zarządzania, studiów II stopnia na Zarządzaniu i Ekonomi - za zdjęcia i montaż filmu.