Żeglarze dodali 75 pkt. do rankingu AMP 2012 dla PG

2 lipca 2012

W czwartek 28 czerwca zakończyła się rywalizacja Akademickich Mistrzostw Polski w edycji 2011/2012, ostatnią konkurencją było tradycyjnie już Żeglarstwo. Areną tych zmagań było jezioro Niegocin, a portem Ośrodek AZS w Wilkasach, gdzie od 25 czerwca, 81 załóg z 34 uczelni Polski, walczyło o medale AMP w Żeglarstwie. Wśród zawodników nie zabrakło ekipy z PG, w regatach brało udział pięć naszych załóg, z wielkimi nadziejami na dobry wynik. Zawody rozgrywane są od wielu lat w kl. Omega Standard, z dość dużymi zmianami przepisów tej klasy.

Dzień pierwszy, to jak zwykle weryfikacja oraz obsługa techniczna, która polega głównie na dostosowaniu jachtu do regulaminowej wagi 320 kg, co wiąże się ze sporym dociążeniem większości jachtów. Wieczorem odbyła się odprawa z sędziami i losowanie grup eliminacyjnych, utworzono dwie grupy eliminacyjne. Trzy załogi PG trafiły do grupy I, natomiast dwie pozostałe do grupy II.

            Dzień drugi, to dzień wygrany przez „matkę naturę”, spędzony na brzegu na „stand by”- u, w oczekiwaniu na słabszy wiatr, który w porywach wiał z siłą 6-8 B. Komisja Sędziowska oszczędziła zawodników i sprzęt, odraczając wyścigi eliminacyjne na następny dzień. 

    Trzeciego dnia pogoda nieco się ustabilizowała, wiatr lekko zelżał do 3-5 B i z małym poślizgiem ruszyły wyścigi eliminacyjne. Mazurski WOPR miał trochę pracy wyławiając co rusz załogi, które nie dawały sobie rady, wywracając się na trasie, co wykluczyło kilkanaście załóg z rywalizacji w eliminacjach. Cztery załogi z PG zakwalifikowały się do finałowej czterdziestki, Tymon Sadowski z pierwszego m-ca, Filip Pietrzak i Sławomir Plichta z drugiego m-ca, Maciej Kula z 11 m-ca. Niestety naszej  damskiej  załodze brakło jednego m-ca, Antonina Żółtowska zajmując 21 m-ce musiała startować w tzw. Grupie Srebrnej, gdzie nie walczy się o medale, tylko o dalsze pozycje.

            Czwartego dnia wiatr zdecydowanie osłabł do 2 B. Poprzednie wyścigi już się nie liczyły, regaty zaczynały się od nowa i wkraczają w decydujący moment, bo walka toczy się omedale. Rozegrano tylko dwa wyścigi finałowe, które były bardzo emocjonujące. Najlepszy okazał się Filip Pietrzak zajmując w obydwu wyścigach 1 m-ca, tym samym wygrywając całe regaty. Do punktacji drużynowej liczą się dwie najlepsze załogi, drugi punktował Tymon Sadowski zajmując 4 m-ce. Wyróżnić też należy debiutanta Sławka Plichtę, który zajął 9 m-ce.

            Żeglarze osiągnęli doskonały wynik, jako jedyni w PG wygrali klasyfikację Drużynową  AMP edycji 2011/2012, zdobywając 75 pkt do rankingu.

 

            Wyniki Indywidualne:

1    Filip Pietrzak   PG                          2 pkt

2    Krzysztof Kluza UPr Poznań          7 pkt

3    Grzegorz Goździk  UG Gdańsk      7 pkt

4   Tymon Sadowski PG                    12 pkt

9    Sławek Plichta     PG                   20 pkt

34  Maciej Kula         PG                  68 pkt

44  Antonina Żółtowska PG       

 

            Klasyfikacja Drużynowa:

1    PG Gdańsk                               5 pkt

2    UG Gdańsk                             14 pkt

3    UWM Olsztyn                         15 pkt

4    UMCS Lublin                         25 pkt

5    PW Warszawa                        35 pkt

 

Skład ekipy PG:

 

Filip Pietrzak (ZiE) sternik, Patryk Richter(OiO), Marek Zalewski (OiO)

Tymon Sadowski  (OiO) sternik, Jacek Zalewski (OiO), Kacper Olszewski (OiO)

Sławomir Plichta (EiA) sternik, Patryk Płotka (OiO), Mikołaj Gielniak (OiO)

Maciej Kula (WILiŚ) sternik, Elwira Marciniak (Arch), Michał Staszewski

Antonina Żółtowska (Arch) sternik, Monika Kordek (ZiE), Tomasz Riemer (OiO)

 

           

 

Grupa PG RACING od jutra zaczyna start w regatach Match Racing-ch, cyklu Pucharu Polski kl. Omega w Morągu, a w dniach 4, 5 lipca weźmie udział  eliminacjach do Akademickich Mistrzostw Świata w formule Match Racing na Górkach Zachodnich, z realnymi szansami do kwalifikacji na tę imprezę.

         Tekst i foto   Jakub Pankowski