Klubowe wici, czyli spotkanie w Zejmanie

2 października 2012

 

Klub Morza „Zejman”

Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa

Politechniki Gdańskiej

  Dorota Kobierowska, Janusz Kozak, Andrzej Dębiec

oraz kpt. Małgorzata Czarnomska

zapraszają na Gdański Wieczór Morski

„Concordia i jej kapitan”

w piątek 5 października 2012 r. o godzinie 19.00

do Klubu Morza „Zejman” na Wyspie Spichrzów przy ul. Motławskiej.

 

 

Kpt. Andrzej Strabużyński: "Podróżowałem od zawsze i pamiętam, że na początku mych podróży wszystkie miejsca, do których w marzeniach pragnąłem dotrzeć, wydawały mi się być bardzo odległe. Odległość ta malała wraz z upływem czasu."

Andrzej znany wśród przyjaciół jako Strab w 1992 roku przyjmuje stanowisko kapitana na kanadyjskim żaglowcu Concordia, którą dowodził przez długie lata. Przepłynął na niej ponad 300 tys. mil morskich, na jej pokładzie okrąża kilkakrotnie kulę ziemską.

Odszedł nieoczekiwanie na wieczną wachtę 17 września 2009 r. w swoim domu, w Trzebieży. W tym dniu, w samo południe na środkowym Atlantyku, 400 Mm na zachód od Azorów, Concordia stanęła w dryfie, by uczcić stratę dowódcy: cała załoga zgromadziła się na chwilę ciszy, osiem razy uderzył dzwon okrętowy i opuszczone zostały bandery.

kpt. Wojciech Jacobson: Niestety, żadne z naszych dwóch głównych pism żeglarskich nie uczciło Straba wspomnieniem. Przykro. On zawsze był cichy i nieco na uboczu, i taki pozostał po śmierci.

Nasze piątkowe spotkanie ma przypomnieć o tym wyjątkowym kapitanie, który całym sercem poświęcił się morskiemu wychowaniu młodzieży.

Zapraszamy!

 

Przy wejściu wrzucamy do kufelka symboliczny datek 2 zł od osoby na rozwój klubu.

Studenci - 1 zł !

 Członkowie klubu z opłaconymi składkami za 2012 r. wstęp bezpłatny.